Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
Yayın Tarihi: 27.10.2023 | Güncelleme Tarihi: 16.01.2024

Reçetesiz Öksürük Şurubu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Öksürük, büyük ve küçük pek çok bireyin karşılaştığı bir durumdur. Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların semptomları arasında görülen öksürüğün başlangıç aşamasında, öksürüğü baskılamak ve kişinin rahatlamasını sağlamak için reçetesiz öksürük şurubu kullanılmak istenebilir.1 Yazımızı okumaya devam ederek “Reçetesiz öksürük şurubu nedir?” , “Öksürük şurubu reçetesiz satılır mı?” ve “Reçetesiz satılan öksürük şurupları nasıl kullanılır?” gibi soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Reçetesiz Öksürük Şurubu Nedir?

 2. Reçetesiz Öksürük Şurubu Nasıl Kullanılır?

 3. Öksürük Şurubu Reçetesiz Alınır mı?

Reçetesiz Öksürük Şurubu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reçetesiz Öksürük Şurubu Nedir?

Reçetesiz olarak doğrudan eczaneden satın alınabilen ilaçlar, reçetesiz ilaç olarak tanımlanır. İçerikleri nedeniyle reçetesiz olarak satılabilen öksürük şurupları da reçetesiz öksürük şurubu olarak adlandırılır. Bu ürünler, eczanelerde satışa sunulur. 

Öksürüğün şiddetini ve etkilerini azaltmak için kullanılabilen reçetesiz öksürük şurubu çeşitleri, farklı içeriklere sahip olabilir. Öksürüğü bastırmak için geliştirilen öksürük şurupları, öksürüğün şiddetini, sıklığını azaltmaya destek olabilir. Bu şuruplar, öksürük refleksini bloke etmemeye çalışır ve sonucunda öksürüğünün hafiflemesine yardımcı olur. Bunun için solunum yolundaki mukusun temizlenmesine de destek olabilir. Kombine içeriklere sahip reçetesiz öksürük şurupları ise boğazı kaplamaya ve yumuşatmaya yardımcı olabilecek bileşenler de içerebilir. Böylece boğaz ağrısının azalmasına, boğazın rahatlamasına da destek olabilir.1 2

Reçetesiz Öksürük Şurubu Nedir?

Reçetesiz Öksürük Şurubu Nasıl Kullanılır?

Öksürük şurubu reçetesiz olarak satın alınacaksa hem bazı durumlara hem de kullanım şekline dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle reçetesiz öksürük şurubu seçmeden önce dikkat edilmesi gereken durumlara bir göz atalım:

 • Kullanacak kişiye uygun olarak yetişkin ya da çocuklar için özel olarak hazırlanmış ürünlere yönelin. Özellikle çocuğunuz için reçetesiz öksürük şurubu seçecekseniz yaşına uygun bir ürün seçtiğinizden emin olun. 
 • Çocuğunuz 4 yaşın altındaysa öksürük şurubu kullanmayın ya da kullanmadan önce mutlaka çocuk doktorunuza danışın. Yine aynı şekilde 4 ve 6 yaş arasındaki çocuklar için reçetesiz öksürük şurubu kullanmadan önce mutlaka çocuk doktorunuzdan onay alın. 
 • Reçetesiz öksürük şurubu satın almadan önce ilk olarak içeriğini inceleyin. Etiket bilgisinde yer alan içerik ve kullanım amacı, ürünün sizin için uygun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin semptomunuz yalnızca öksürükse sadece öksürüğü baskılamak için hazırlanan şuruplara yönelmeniz gerekir. 
 • Reçetesiz öksürük ilaçları, öksürüğü bastırmanın ve azaltmanın yanı sıra balgam söktürme, ağrı kesme gibi durumları da hedefleyebilir. Bu nedenle semptomunuza uygun bir seçim yapmanız gerekir. Beklentiniz birden fazla semptomun azalmasıysa kombine içeriklere sahip reçetesiz öksürük şuruplarını tercih edebilirsiniz. 
 • Reçetesiz öksürük şurubu ile birlikte başka ilaçlar da kullanacaksanız kullandığınız diğer ilaç içeriklerinin şurubun içeriği ile çakışmamasına da dikkat etmelisiniz. Aynı içeriğe sahip iki ilacı kullanmayın. 
 • Ürünün etiketini inceleyerek yan etkiler ve kullanılması sakıncalı durumlar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Şurubun içerisinde yer alan doğal içeriklere karşı alerjiniz bulunuyorsa eczacınızdan size uygun, farklı bir ürün önermesini isteyebilirsiniz.2

Sizin için en uygun reçetesiz öksürük şurubu için seçim yaptıktan sonra kullanımı için en uygun yönergeleri ürünün prospektüsünde bulabilirsiniz. Reçetesiz satılan ve doğal içeriklere de sahip olabilen öksürük şurubunun reçetesiz satılsa da bir ilaç olduğunu unutmayın. Hekiminizin, eczacınızın belirttiği ya da doğrudan ürün  prospektüsünde yer alan kullanım miktarının üstüne çıkmayın. Şurubun etkisini görmek ve/veya yan etkiler ile karşılaşmamak için günlük dozun altında kalmayın ya da daha fazla şurup almayın.2

Reçetesiz öksürük şurubunu 7 günden fazla kullanmamaya çalışın. 7 günün sonunda hala semptomlarınız devam ediyorsa ya da öksürüğünüz ve diğer semptomlarınız daha da şiddetlendiyse mutlaka doktorunuza görürünün.2

Reçetesiz Öksürük Şurubu Nasıl Kullanılır?

Öksürük Şurubu Reçetesiz Alınır mı?

Genel olarak bir ilaç kullanmanız gerektiğinde doktorunuzun yönlendirmesine ve sadece size özel yazdığı reçeteye ihtiyaç duyarsınız. Pek çok ilacın da reçetesiz satılması yasaktır. Reçeteli ilaçlar:

 • Doğru kullanılmadıkları takdirde ağır yan etkilere sebebiyet verebilir.  
 • Kötüye kullanılabilen ve bağımlılık yaratabilen içeriklere sahip olabilir. 
 • Bağımlılık  yapan yasaklı maddelerin yapımında kullanılabilir.3

Ancak bazı ağrı kesiciler, göz ve burun damlaları, göz, burun, boğaz spreyleri gibi ürünler reçetesiz satışa sunulur. Peki, reçetesiz öksürük şurubu alınır mı? Bu sorunun yanıtı kısaca “Evet”tir.

Öksürük Şurubu Reçetesiz Alınır mı?

Reçetesiz öksürük şurubunu size en yakın eczaneyi ziyaret ederek satın alabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz durumları dikkate alarak sizin için en uygun reçetesiz öksürük şurubunu satın alabilirsiniz. Öksürüğünüz şiddetliyse ve farklı bir rahatsızlığınızı tetikliyorsa ya da hamileyseniz, emziriyorsanız, kronik bir rahatsızlığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız reçetesiz öksürük şurubu kullanmadan mutlaka hekiminize danışın. 

“Reçetesiz öksürük şurubu nedir, nasıl kullanılır?” , “Öksürük şurubu reçetesiz verilir mi?” gibi soruların yanıtlarını öğrendiniz. “Gece öksürük krizine ne iyi gelir?” gibi soruların yanıtlarını almak ya da kronik öksürük, çocuklarda öksürük gibi konularda detaylı bilgi almak için diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.  

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Pelin A.
12.06.2024 | 12.06.2024

Sabah Öksürüğü Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sabah öksürüğü, çeşitli sağlık koşulları ve çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

Uzm. Dyt. Pelin A.
12.06.2024 | 12.06.2024

Sigara Neden Zararlıdır? Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın zararları uzun yıllardır bilinen ve saymakla bitmeyen, sağlık üzerindeki sayısız olumsuz etkiyi içerir.

Uzm. Dyt. Pelin A.
12.06.2024 | 12.06.2024

Klima Çarpması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Klima çarpması, sıcak havalarda klimanın yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.